Further investment leads to innovation at Melek Dantel

melek 2

With over 18 years of experience producing various lace fabrics for both underwear and apparel, Melek Dantel continues to grow with added investments. The company has introduced two new members to its R&D team – increasing creativity – and will expand production by the end of July with an additional three machines, and by the end of the year with a further three.

 

Discover more and see Melek Dantel’s lace collection at Premiére Vision Istanbul.

Melek Dantel – от инвестиций к инновациям

melek 2

Более 18 лет создавая ажурные ткани для нижнего и верхнего белья, Melek Dantel продолжает развиваться благодаря инвестициям. Компания наняла новых сотрудников, повысив свой творческий потенциал. К концу июля руководство также планирует увеличить производство благодаря трем новым станкам.

 

Узнайте больше о Melek Dantel и ознакомьтесь с его ажурной коллекцией на «Премьер Визион Стамбул»

 

 

Melek Dantel inovasyona yatırım yapıyor

melek 2

18 yılı aşkın bir süredir iç giyim ve hazır giyim pazarları için dantel üretimi yapan Melek Dantel, yatırım yaparak büyümeye devam ediyor. Firma, AR-GE ekibine katılan iki yeni üye ile yaratıcılığını bir üst seviyeye taşımayı hedeflerken, Temmuz ayında ve yıl sonunda üretim bandına ekleyeceği üçer adet yeni makina ile de üretim kapasitesini arttıracak.

 

Melek Dantel’in yeni koleksiyonu Premiere Vision Istanbul’da